Stopy - zdrowie- joga

jogastopa

Stopy stanowią fundament ciała. To jak stoimy na stopach wpływa na kolana, biodra i kręgosłup. Sztywne, mało elastyczne stopy mają odzwierciedlenie w sztywności ciała. Gdy stoimy ciężar powinien być równo rozłożony na stopach, a dokładniej należy go równo rozmieścić pomiędzy nasadami palców i pięty oraz na wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie stóp. Palce w stopach należy szeroko rozkładać jak wachlarz i wyciągać. Każdy palec powinien zaleźć swoją przestrzeń.

Dlaczego dbajmy o stopy

Lepsza wiedza o stopach prowadzi do lepszego zdrowia. Na stopach znajdują się najważniejsze receptory (7 tys. receptorów nerwowych z których każde ma połączenie z konkretnymi narządami, gruczołami, kręgosłupem etc.). Dbając o stopy, chodząc na bosaka, gimnastykując je masujemy receptory.

Według lekarzy ze wschodu (ajurweda, medycyna chińska) starzenie człowieka zaczyna się od stóp. Dbajmy o nie, aby były elastyczne, dbajmy też o właściwe, wygodne buty.

Bóle zlokalizowane na poziomach stopa-kolano-kręgosłup często ustępują, gdy uczciwie popracujemy nad stopami. Jeżeli natomiast nieprawidłowo „używamy” stóp, to mogą się z czasem pojawić bóle szyi, karku, krzyża itp.

Joga pozwala w wielu asanach (pozycjach) poświęcić trochę czasu na stopę. Możemy też gimnastykować stopy przy użyciu klocka w pozycjach stojących lub pianki w pozycjach odwróconych. Jest też kilka asan ukierunkowanych na rozciąganie i wzmacnianie stóp ze szczególnym uwzględnieniem łuków na stopach (tadasana, vajrasana etc.). Płaskostopie zaburza prawidłową biomechanikę ciała. Niewłaściwie dobrane buty mogą być przyczyną deformacji stóp i dalej przyczyniać się do koślawości stóp, kolan, a w konsekwencji skrzywień, skolioz i bólu kręgosłupa.

Iwona