Korzyści z ćwiczenia jogi

 

Joga jest sprawnością w fazie działania – czytamy w ,,Bhagavad Gicie” najbardziej znanym ze wszystkich hinduskich filozoficznych poematów epickich.


Joga jest dla każdego i każdy czerpie korzyści z praktyki jogi. Dla ludzi biznesu będzie to rozładowanie napięć, dla kobiet w ciąży będzie to przygotowanie do wydania dziecka na świat, dla czołówki sportowców będzie to podniesienie ich potencjału jak też wyleczenie z nabytych kontuzji. Dla Ciebie będzie to…spróbuj !!!


FAKT KORA

Kora FaktKORA o jodze - Jak się nie starzeć?

Z początkiem lat 80. eksplodowała na estradzie niczym dynamit Jak pantera biegała po scenie i porywała tłumy. Ci, którzy to pamiętają, twierdzą, że dziś jest taka sama.
Kobieta, która ujarzmiła czas.

KORA o jodze - Jak się nie starzeć? Z początkiem lat 80. eksplodowała na estradzie niczym dynamit Jak pantera biegała po scenie i porywała tłumy. Ci, którzy to pamiętają, twierdzą, że dziś jest taka sama.


Linki do miejsc o jodze

Linki do miejsc o jodze

Świat

 

BKSIyengar - oficjalna strona B.K.S. Iyengara w Punie, Indie

ramanamahariszi
- strona Ramana Maharisziego

http://www.istitutoiyengaryogafirenze.it/ - strona Gabrielli Giubilaro z Florencji we Włoszech

www.iyengar-yoga.com - informacje o jodze Iyengara

yogajournal- jeden z najbardziej popularnych miesięczników o jodze

yogacom
- portal o jodze, informacje o różnych stylach, pozycje

Opisy pozycji Brad's Iyengar Yoga Notebook

yogasynergy

sfbiria

header-embracing1
- strona o przytulającej Sri Mata Amritanandamayi Devi, wersja polska www.amma-polska.org

Polska

Portal o jodze logojogajoga

SJA

Joga - Wikipedia, wolna encyklopedia

Hatha joga - wikipedia

 


Głęboka satysfakcja

Głęboka satysfakcja z pokonywania własnych ograniczeń dzięki jodze

Dopóki nie zaczęłam ćwiczyć jogi, wydawało mi się, iż dzięki innym sportom jestem w dobrej kondycji i jestem ogólnie sprawna fizycznie. Dopiero sesje jogi wyzuły mnie z tego przeświadczenia. Dzięki jodze dogłębnie odkryłam jakie mam ograniczenia, które mięśnie beznadziejnie słabe i co naprawdę dolega mojemu ciału. Dzięki jodze odkryłam, że jestem „przekręcona” bardziej niż myślałam! Zaczęłam obserwować, iż przy pewnych czynnościach moje ciało jest skręcone w jedną stronę, a dostrzegłam to w asanach.

Joga dała mi najpierw pełną świadomość swojego ciała, jego ograniczeń oraz nieprawidłowości i w ten sposób rzuciła mi wyzwanie. W miarę praktyki jogi obserwuję znaczną poprawę. Ba, osiągam ciągle nowe rekordy, co daje mi radość i przede wszystkim poprzez wzmocnienie ciała poprawę jakości życia. Joga daje siłę, bo dzięki niej można poczuć głęboką satysfakcję z własnych osiągnięć. To działa.

Zachęcam wszystkich aby zrobić coś dla siebie i ćwiczyć jogę!

Ania


Koniec z bólem pleców

kregoslup.png

 

Joga dla kręgosłupa

"Nic tak nie niszczy organizmu, jak długotrwała fizyczna bezczynność." – Arystoteles


Codzienny pośpiech, stres, siedzący tryb życia sprawiają, że 70 % populacji w Europie cierpi na uporczywy ból pleców. W Stanach Zjednoczonych 6 mln ludzi uskarża się na kręgosłup. Większość osób narzeka na lędźwie. Bóle te mają swoje korzenie w stopach, nogach, biodrach, a dają o sobie znać w kręgosłupie.

Dużo osób obawia się przemian w swoim życiu i zostaje z bólem, twierdząc, że dla nich to już  „za późno”. Podstawą uwolnienia się od bólu jest samoakceptacja i otwartość na zmiany. Nie koncentrujmy się na akceptacji złego, lecz skoncentrujmy się na zmianie na lepsze. Spróbujcie Państwo zmienić Wasz stereotyp myślenia „Brakuje mi czasu.”. Przekonajcie siebie samych, że ruch – to „pożywienie” dla Waszych mięśni, organów wewnętrznych, mózgu, „pożywienie” bez którego Wasz organizm słabnie. Jeżeli poczujecie się lepiej, to wpłynie to na efektywne wykorzystanie czasu.

Czas na regenerację

Odpowiednie ćwiczenia jogi wykonywane pod okiem doświadczonego nauczyciela przyniosą równowagę i radość życia. Kręgosłup jest podstawą, na której utrzymuje się wszystko z czego składa się ciało człowieka. Warto o niego zadbać, pomóc mu i zrozumieć jego potrzeby.

Problemy kręgosłupa dotyczą nie tylko osób dojrzałych, ale w zastraszającym tempie u nastolatków następują deformacje kręgosłupa. Młodzież nie doświadcza bólu aż do momentu pełnej dojrzałości. Ale to właśnie u nich rotacja kręgów jest bardzo agresywna (aż do 1 st. rocznie). Chorzy często liczą na operację jako panaceum na wszystkie dolegliwości. W USA wykonuje się ok. 200 tys. różnych operacji u chorych z zespołem bólowym krzyża. Połowa z nich nie przynosi poprawy.

Profilaktyka jest najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów z kręgosłupem. Inteligentna joga jest rehabilitacją. Jednak asany wykonywane niedbale i agresywnie mogą zaszkodzić. Prawidłowo wykonana asana to główne narzędzie do zbalansowania ciała. Uwalnia napięcia, poprawia elastyczność i maksymalizuje przepływ energii. Efektem jest dobre zdrowie i witalność.

U osób ze skoliozą obserwuje się nie tylko deformacje kręgosłupa, również przemieszczenie żeber, bioder i łopatek. Linia środkowa ciała przesuwa się od pionu. Zmiany te często widoczne są gołym okiem, ale jeszcze występują niezauważalne takie jak ściśnięcie serca lub płuc, rwa kulszowa, spłycony oddech, bóle głowy, a nawet bezsenność.

Wiadomym jest, że joga przywraca balans. Jeżeli nasze ciało nie jest w całkowitej równowadze pozycje hatha jogi przyniosą nam prędzej czy później harmonię. Aby uzdrowić swoje plecy musisz zrozumieć przyczynę bólu. Ból jest rezultatem różnych czynników jak np. notorycznie nieprawidłowa postawa, brak ruchu etc. Całe ciało ma wpływ na kręgosłup od stóp do głowy, a kręgosłup ma wpływ na całe ciało. Według ajurwedy problemy w górnej części kręgosłupa to nawracające migreny, brak apetytu i ogólna apatia. Skrzywienie środkowej części kręgosłupa bardzo osłabia ogień trawienny w jelicie cienkim. Powoduje skumulowanie napięć i pogorszenie wchłaniania. Problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa wpływają niekorzystnie na jelito grube, czego rezultatem są głównie zaparcia.

Jeżeli ciało jest w balansie wykonywanie asan staje się bezwysiłkowe. Przewodnictwo doświadczonego nauczyciela jest niezmiernie istotne i pomocne, ale świadomość wykonywania ćwiczenia zależy już od adepta. Tylko poprzez świadomość ruchu i uważność możecie pozbyć się dyskomfortu bólu.

Praktyka jogi

bohater1 Iwona KawaKiedy praktykujmy jogę chcąc pozbyć się bólu w plecach należy zwrócić uwagę na następujące obszary ciała.

1. Stopy i nogi

Odczuwaj czy chodzisz oraz stoisz równo, umieszczaj ciężar ciała na stopach jak w tadasanie. Uważaj aby nie obciążać mocniej jednej nogi. Wzmocnienie i rozciągnięcie głównie tyłów nóg stwarza solidną podstawę, fundament dla zdrowego kręgosłupa. Utrzymuj linię biegnącą od korony głowy do punktu między stopami. Pracuj, aby utrzymywać linię pionową. Przez lata inteligencja ciała rozwinęła bardzo wyrafinowany system kompensujący nierówności. Jeżeli skrzywienie kręgosłupa jest prawostronne zazwyczaj głowa będzie przechylona w lewo. Dlatego przy początkowej fazie wyrównywania stron ciała, będziesz miał odczucie, że jesteś zupełnie pokrzywiony. Musisz jeszcze raz nauczyć się ciała. Testem czy opanowałeś nowe ułożenie ciała może być tadasana. Jej wykonanie ma być bezwysiłkowe, lekkie, wznoszące.

2. Kręgosłup

Jeżeli już nabyliśmy skoliozę należy zwrócić uwagę na wydłużanie kręgosłupa w pozycjach. Ból pleców i wypięty brzuch, to konsekwencja słabych mięśni pleców. Niezwłocznie należy wzmocnić mięśnie, które podtrzymują kręgosłup, mięśnie brzucha, nóg, pośladków.

3. Tyły nóg

Jeśli są dobrze rozwinięte, silne i elastyczne, to utrzymują kręgosłup w prawidłowej pionowej płaszczyźnie.

4. Mięśnie brzucha

Jeżeli nie będziesz ich cyklicznie wzmacniać to osłabną. Przy skoliozie oznacza to przepracowanie mięsni na plecach i ostatecznie napięcie ich. Mięśnie brzucha odciążają kręgosłup o około 20 %.

5. Obręcz barkowa

Aby ustrzec się przed zaokrągleniem barków (typowe dla problemów z kręgosłupem) ważne jest aby łopatki opuszczać w dół i zasysać je do ciała. Aby móc to wykonać należy pracować nad elastycznością mięśni górnej części klatki piersiowej.

6. Oddech

Uważny oddech stanowi podstawę w wykonywaniu asan. Jeżeli kręgosłup jest skrzywiony nierówna ilość powietrza dociera do lewego i prawego płata płucnego. Żeby wypracować większe otwarcie klatki i wyrównanie żeber pracuj od środka na zewnątrz. Robiąc wdech wysyłaj go do zapadniętej strony klatki piersiowej, co pozwoli na zwiększenie pojemności płuc. Oddychając równo wydłużaj talię z lewej i prawej strony, stwarzaj przestrzeń między żebrami i utrzymuj podniesioną pierś. Bądź świadomy dokąd płynie twój oddech.

Uczenie jogi pod kątem kręgosłupa

Prowadząc jogę pod kątem kręgosłupa zauważyłam że duża część praktykujących pozbyła się bólu i wróciła do stabilności, stali się dla siebie terapeutami. Rozumieją ból i potrafią z nim pracować. Oczywiście nadal należy zachowywać higienę ciała i ćwiczyć dalej. Joga pokazała im które mięsnie są napięte, a które partie ciała są słabe. Zbalansowanie ciała wymaga czasu, ale też całkowicie uwalnia od bólu. Nie każda asana działa w ten sam sposób na różne osoby, bo nie zawsze ból chociaż w tym samym miejscu ma to samo podłoże. Dlatego należy wykonywać różne asany, aby uzyskać harmonię ciała. Z czasem świadomość ciała się budzi i przez cały dzień wiemy jak zadbać o kręgosłup, wiemy który ruch jest fałszywy i nam szkodzi. Człowiek powinien wypracować w sobie przyzwyczajenie bycia zdrowym, zrozumieć, że jest gospodarzem swego ciała. Działanie jogi jest kompleksowe w kierunku pozytywnych zmian. Praktyka pozwala na utrzymanie dobrej sylwetki, likwidację bólów w kręgosłupie. Efekty są doskonałe, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zaleceniem jogi przy pracy w uzdrawianiu kręgosłupa jest wydłużanie, rozciąganie napiętych mięśni, wzmacnianie wiotkich. Skoncentrować się należy na zredukowaniu rotacji kręgów i żeber, aby znaleźć balans w ciele.

Kręgosłup przy skoliozie ma tendencję do formowania się w literę C lub S. Następuje też rotacja, co powoduje wypchnięcie przednich żeber, zazwyczaj też z jednej strony silniej. Jeżeli kręgosłup skrzywia się w prawo, to prawe żebra zapadną się, a ich lewa strona będzie wypchnięta. Kiedy tak się dzieje, to po prawej stronie mięsnie międzyżebrowe będą bardzo rozciągnięte kosztem ściśnięcia ich z lewej strony. Te przesunięcia powoduję efekt domino i wpływają na pozostałe części ciała np. nierówność ramion, wystającą łopatkę, nierówność bioder i talii.

Wszystkie te nierówności wywołują ból odczuwalny w różnych partiach ciała. Jeżeli głowa przechyla się notorycznie na jedną stronę, to efektem może być częsty ból głowy Nierówne biodra to ból w dole pleców lub rwa kulszowa. Notoryczne napięcie mięśni z jednej strony pleców może doprowadzić do degeneracji dysku. Wszystkie przytoczone przypadki mogą spowodować depresję i obniżenie własnej wartości.

Jeżeli rozwiniemy świadomość ciała, to będziemy stosować zasady z zajęć w życiu codziennym. Stojąc rozłożymy równo ciężar ciała na obie stopy, siedząc obciążamy kości pośladków a nie kość ogonową, będziemy wiedzieć jak podnieść ciężar itd. Właściwa praktyka uwolni Was od bólu i zapobiegnie bólom pleców. To co wypracujecie i zmienicie da Wam satysfakcję i dobre samopoczucie.

Iwona Kawa


Joga a menopauza

Joga a menopauza - opis i praktyka

Mówimy, że jogę możemy zacząć praktykować w każdym wieku. To prawda, ale dla starszych osób jest ona bezcennym darem; cóż lepszego możemy sobie zafundować niż możliwość samodzielnego poruszania się i radości z życia. We współczesnym świecie, zwariowanym świecie stawiamy na piedestale młodość, zapominając o przemijaniu i rzeczywistych wartościach. Dlatego zachodnie kobiety czują się zawstydzone menopauzą, wręcz starają się z nią walczyć. To pogarsza a nie polepsza ich samopoczucie. A powinniśmy pamiętać, że te panie to osoby doświadczone i często bardzo aktywne zawodowo Każda kobieta odczuwa inaczej zachodzące zmiany. Niektóre panie ledwie zauważają, że coś się dzieje, a innym uprzykrzają życie uderzenia gorąca, depresja, wysychanie błony śluzowej w pochwie, zaburzenia snu, bóle głowy, a także przybieranie na wadze i osteoporoza. W tych przypadkach joga jest darem szczególnym dla tych osób. Zyskują nie tylko zdrowie i szczęście, ale też świeżość umysłu. Jak użyteczna jest joga można zrozumieć tylko poprzez praktykę. Na zajęciach jogi nauczyciele dają paniom zestawy ćwiczeń pomocnych przy zwalczaniu przykrych objawów menopauzy, ponadto cenne wskazówki do ułożenia zbalansowanej diety i jak zadbać o urodę. Joga przynosi korzyści dla ciała, umysłu i ducha, harmonizuje układy ciała w tym również układ hormonalny. Bezcennymi pozycjami w okresie menopauzy są pozycje odwrócone (oddziaływając na przysadkę balansują układ hormonalny), wygięcia w przód (uspokajają, tonizują narządy wewnętrzne), łagodne wygięcia do tyłu (dodają wigoru i optymizmu) i oczywiście pozycje relaksujące.


Barki w świecy

Jak ustawiać barki w świecy

Świeca jest ważną pozycją jogi i należy w niej stać jak najbardziej równo. Wykonując salamba sarvangasanę na kocach lub piankach należy w taki sposób się ustawić, aby barki były wyżej i tył głowy niżej na ziemi. Szyja w większości, czyli w około 2/3 powinna wystawać poza krawędź kocy (podpórki). Kładąc się na kocach należy od razu się dobrze ustawić i przechodząc do pługa zachować takie ustawienie. I teraz najważniejsze: nie należy poprawiać barków w pługu POJEDYNCZO, czyli najpierw jeden, potem drugi.


Równowaga organizmu = zdrowie

iwona detoksRównowaga organizmu to zdrowie

Styl życia w zgodzie z naturą może zapobiec powstawaniu wielu chorób. Pojawiają się one, gdy organizm próbuje zneutralizować i wyeliminować nagromadzone szkodliwe substancje i płyny. Brak aktywności fizycznej, stres i szybkie tempo życia to tylko kilka czynników powodujących, że w naszym ciele zaczyna dominować odczyn kwaśny. Ciało jest stale zaangażowane w proces samoodnowy. Kryzys toksyczności odzwierciedla akumulację zbyt wielu kwaśnych związków co owocuje chorobą.

Jeżeli jesteś ciągle zmęczona/y, nie możesz pozbyć się zbędnych kilogramów, stan włosów i paznokci uległ pogorszeniu, często łapiesz przeziębienie, bolą cię mięśnie i kości, a może cierpisz na osteoporozę? Skóra jest pozbawiona blasku, pojawiają się wypryski etc. To wszystko może wskazywać na przewlekłe zakwaszenie organizmu.

Przy zakwaszeniu organizm traci bardzo dużo energii, aby z trudem utrzymać prawidłowe ph krwi. Równowaga organizmu zostaje poważnie zachwiana. Podstawowym krokiem ma drodze ku przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej jest zmiana złych nawyków żywieniowych oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeżeli jesteś gotowa na zmianę, to zacznij to robić z nami.
Kurs wyjazdowy „Oczyszczanie wątroby z jogą” może być początkiem twojego nowego życia.


Pozycje siedzące 4.10.2018r.

Pozycje siedzące grupa tematyczna 4.10.2018r.

  1. siad skrzyżny
  2. dandasana  jest dobra na wzdęcia spowodowane nagromadzeniem się gazów oraz przy dolegliwościach żąłądkowych. Tonizuje nerki i może sprawiać, że talia będzie szczuplejsza.
  3. vajrasana piorun albo diament z paskiem powyżej kostek, aby rozciągnąć mocniej stopy.
  4. gomukhasana  go znaczy krowa, mukha twarz. Pozycja przeciwdziała skurczom mięśni, uelastycznia te mięśnie. Rozszerza klatkę piersiową i prostuje plecy. Stawy barkowe zyskują większy zakres ruchu. Rozciąga mięsień najszerszy grzbietu.
  5. simhasana I  pomaga pozbyć się przykrego zapachu z ust, oczyszcza język. Mowa staje się wyraźniejsza, więc jest dobra dla osób jąkających się. Jest pomocna w opanowywaniu trzech bandh: uddiyana-bandha, mula-bandha i jalandhara bandha.
  6. virasana warianty rąk
  7. baddha-konasana
  8. siddhasana skłon do przodu
  9.  ardha padmasana
  10. savasana

 

 


Pranajama

Definicja pranajamy

Pranajama od wieków znane jest jako technika oddychania stosowana w praktykach jogi i medytacji. Jest to termin pochodzący z sanskrytu, gdzie "prana" oznacza energię życiową, a "yama" - kontrolę. Pranajama jest więc metodą regulowania i kierowania energii życiowej poprzez kontrolę oddechu.

Według hinduskiej filozofii, prana to subtelna energia, która przepływa przez nasze ciało i jest odpowiedzialna za utrzymanie naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pozwala nam na oddychanie, dostarczając tlen do organizmu oraz usuwając toksyny z naszego systemu.

Pranajama skupia się na świadomym kontroli oddechu, aby wpływać na nasz stan umysłu i emocji. Poprzez manipulację oddechem możemy wpływać na różne aspekty naszego życia, takie jak stres, lęki, emocje czy koncentrację.

Pranajama pomaga wyciszyć umysł, zwiększyć świadomość i osiągnąć stan głębokiego spokoju.

Techniki pranajamy

Istnieje wiele różnych technik pranajamy, które mogą być stosowane w zależności od potrzeby.

1. Ujjaji

Wykonujemy spokojne, jednostajne długie wdechy i wydechy. Paranajama Ujjayi to technika oddychania powszechnie stosowana w praktyce jogi.


Aby wykonać paranajamę ujjayi, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  • Znajdź wygodną pozycję leżąca albo siedzącą, na podłodze lub na krześle, z prostym kręgosłupem i zrelaksowanymi ramionami.
  • Zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu.
  • Weź głęboki, miękki, powolny wdech przez nos, wypełniając w pełni płuca. Zacznij od ruchu brzucha, potem rozszerz klatkę piersiową. Potem zrób wydech znowu zaczynając od ruchu opuszczania brzucha.
  • Podczas wydechu nieco zwęź tył gardła, tworząc delikatny syczący dźwięk podobny do dźwięku fal oceanicznych. Utrzymuj ten dźwięk jednakowy przez całą długość wdechu.
  • Kontynuuj ten wolny, kontrolowany wzór oddychania, głęboko wdychając nosem i wydychając z tym samym delikatnym zwężeniem gardła.
  • Skoncentruj się na tym, aby wdechy i wydechy miały równą długość, pozwól im stać się płynnymi i stabilnymi.
  • Utrzymuj ten wzorzec oddychania przez kilka minut, lub tyle, ile jest dla ciebie wygodne.
  • Wierzy się, że Paranajama Ujjayi ma wiele korzyści, w tym uspokajanie umysłu, redukcję stresu oraz zwiększenie skupienia i koncentracji.

2. Nadi sodhana

Jedną z najbardziej popularnych technik jest "Nadi Shodhana", znana również jako "czyszczenie kanałów energetycznych". Polega ona na wykonywaniu oddechów na zmianę przez lewe i prawe nozdrze, co ma na celu zbalansowanie energii w ciele.

3. Kapalabhati

Inną popularną techniką jest "Kapalabhati", znana również jako "oddychanie oczyszczające". Polega ona na szybkim, rytmicznym oddychaniu. Ta technika ma za zadanie oczyścić płuca i zwiększyć przepływ powietrza przez nasze ciało.

Podsumowanie

Pranajama jest dostępna dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Może być wykonywana zarówno stojąc, siedząc, jak i leżąc. Warto jednak pamiętać, że pranajama to nie tylko fizyczna aktywność, ale także technika medytacyjna, która wymaga skupienia i świadomości.

Regularna praktyka pranajamy może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, zwiększa elastyczność płuc, wspomaga układ krążenia, zmniejsza napięcie mięśniowe, redukuje stres i lęki, poprawia koncentrację oraz wpływa pozytywnie na jak jakość snu.

Pranajama to nie tylko technika oddychania, ale również sposób na pogłębienie świadomości siebie i swojego ciała. Poprzez regularną praktykę możemy odkryć nowe sfery naszego istnienia, zwiększyć siłę woli i skoncentrować się na teraźniejszym momencie.


Milarepa

Kim był Milarepa

Milarepa Tybet Nepal
Zdjęcie z Patan Museum w Nepalu

Milarepa, urodzony około 1052 roku, jest jedną z najbardziej znanych postaci w historii tybetańskiego buddyzmu. Prawdziwe imię Milarepy to Thöpaga, co oznacza "radosny w słuchaniu". Jego życie jest przykładem głębokiej przemiany i wytrwałości.

Milarepa urodził się w rodzinie o dobrym statusie społecznym, ale po śmierci ojca, gdy miał zaledwie siedem lat, jego rodzina została oszukana przez wujka i ciotkę, którzy przejęli cały majątek. Milarepa i jego matka znaleźli się w ubóstwie i zostali bardzo źle traktowani przez krewnych.
Pod wpływem matki, która pragnęła zemsty, Milarepa zwrócił się ku naukom czarnej magii i zniszczył wioskę swoich oprawców za pomocą katastrof naturalnych, które spowodował. Zrozumiawszy jednak destrukcyjne skutki swoich działań, postanowił odkupić swoje winy i zwrócił się ku buddyzmowi.
Został uczniem Marpy Tłumacza, znanego jako Marpa Lotsawa.

Droga Milarepy do oświecenia nie była łatwa. Pod kierunkiem Marpy Milarepa przeszedł surowe treningi duchowe, w tym odosobnione medytacje - izolację w jaskiniach górskich, znoszenie trudnych warunków oraz opanowanie różnych praktyk medytacyjnych. Marpa wielokrotnie kazał mu budować i rozbierać kamienne wieże, co miało na celu oczyścić go z negatywnych karm. Po wielu latach służby i intensywnej praktyki medytacyjnej, Milarepa osiągnął stan pełnego oświecenia. Stało się to dzięki jego niezłomnej determinacji i oddaniu dharmie. Milarepa osiągnął oświecenie w jednym życiu, stając się jednym z największych joginów Tybetu.

Resztę życia spędził wędrując po Himalajach, ucząc, medytując i komponując pieśni duchowe, które do dziś są uważane za jeden z najcenniejszych skarbów literatury tybetańskiej. Milarepa zmarł w 1135 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo głębokiej mądrości i duchowego wzoru do naśladowania. Jego życie i nauczania są wciąż inspiracją dla wielu osób na ścieżce duchowego rozwoju.

Historia życia Milarepy została opisana w „Stu tysiącach pieśni Milarepy”, zbiorze jego nauk, pieśni i wierszy, które oferują głębokie spojrzenie na naturę cierpienia, przemijania oraz drogę do oświecenia. Jego nauczania podkreślają znaczenie współczucia, rezygnacji oraz medytacji w dążeniu do duchowego przebudzenia.

Przykład Milarepy nadal inspiruje praktykujących buddyjskich na całym świecie, a jego nauczania pozostają centralne dla tradycji Kagyu. Jest często przedstawiany w tybetańskiej sztuce i czczony jako symbol transformacyjnej mocy praktyki duchowej oraz możliwości wyzwolenia dla wszystkich istot.
Milarepa jest uznawany za jednego z najwybitniejszych joginów i mistrzów w historii tybetańskiego buddyzmu.

Jego osiągnięcia

1. Osiągnięcie oświecenia. Najbardziej znaczącym osiągnięciem Milarepy było osiągnięcie pełnego oświecenia w jednym życiu, co jest rzadkością w buddyzmie tybetańskim. Osiągnął to dzięki intensywnej praktyce medytacji, przede wszystkim praktyki tantrycznej zwaną Mahamudra, która skupia się na uchwyceniu natury umysłu.

2. Pokonanie negatywnych karma. Milarepa jest przykładem kogoś, kto pokonał ogromne negatywne karmy związane z jego wcześniejszym życiem jako magik i pełnym żądzy zemsty, który spowodował śmierć wielu ludzi. Jego historia ukazuje możliwość głębokiej transformacji i pokuty, nawet po popełnieniu poważnych czynów.

3. Literackie dziedzictwo. Milarepa jest również ceniony za swoje poetyckie pieśni duchowe (doğa), które stanowią bogate dziedzictwo literatury tybetańskiej. Pieśni te są połączeniem głębokiej mądrości duchowej, poetyckiej elegancji i praktycznych rad, które wyrażają jego mistyczną wizję i zrozumienie duchowego przebudzenia.

4. Wpływ na linie przekazu. Milarepa jest kluczową postacią w linii przekazu szkoły Kagyu, jednej z czterech głównych szkół tybetańskiego buddyzmu. Jego uczeń, Gampopa, założył klasztory, które rozpowszechniły nauczania Milarepy, a te z kolei przyczyniły się do rozwoju wielu ważnych linii przekazu w szkole Kagyu.

5. Wzór ascetycznego życia. Życie Milarepy jako ascety i pustelnika w Himalajach stało się wzorem dla wielu praktykujących na ścieżce duchowej. Jego prosty, surowy styl życia i głęboka medytacja w izolacji są inspiracją dla tych, którzy szukają głębszego zrozumienia i duchowego oczyszczenia.

Osiągnięcia Milarepy pokazują, jak głębokie przemiany są możliwe na ścieżce duchowej i jak silnie można wpłynąć na późniejsze pokolenia przez przykład własnego życia i nauczania.

W 2006 roku zzostał nakręcony film pt. Milarepa: Magik. Morderca. Święty w reżyserii Netena Choklinga uważanego za wcielenie Milarepy.


Salamba Sarvangasana świeca

Salamba Sarvangasana – Królowa Asan w Jodze: Pięć Wariantów Świecy dla Zdrowia i Równowagi

Salamba Sarvangasana, zwana świecą, to jedna z najważniejszych pozycji w jodze, często nazywana „królową asan” lub „matką pozycji”. Jest znana ze swojego wszechstronnego działania prozdrowotnego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasz układ odpornościowy potrzebuje dodatkowego wsparcia. Regularna praktyka świecy pomaga nie tylko wzmocnić odporność, ale także oczyszcza zatoki, łagodzi objawy przeziębienia i wprowadza równowagę w organizmie.

W poniższym artykule przyjrzymy się pięciu wariantom świecy. Każdy z nich różni się poziomem zaawansowania, a także zastosowaniem różnych pomocy takich jak koce, wałki czy specjalne przyrządy. Dzięki temu każdy, bez względu na poziom zaawansowania, może znaleźć odpowiedni wariant dla siebie.

Właściwości Salamba Sarvangasany – Dlaczego warto praktykować świecę?

Świeca to pozycja odwrócona, co oznacza, że ciało jest skierowane głową w dół, a nogi uniesione ku górze. Tego rodzaju asany przynoszą szereg korzyści zdrowotnych:

  • Oczyszczanie zatok: Poprawiają cyrkulację w obszarze głowy, co sprzyja oczyszczeniu zatok i może zmniejszyć częstotliwość kataru i infekcji dróg oddechowych.
  • Wsparcie odporności: Świeca, wykonywana regularnie, wspiera układ odpornościowy, co jest szczególnie korzystne w sezonie jesienno-zimowym.
  • Łagodzenie objawów przeziębienia: Ułatwia swobodne oddychanie i pomaga złagodzić objawy przeziębienia oraz kaszlu.
  • Relaks i równowaga: Pomaga w redukcji stresu, relaksuje ciało i umysł oraz sprzyja równowadze hormonalnej.

Świeca jest jednak wymagającą pozycją i nie powinna być wykonywana przez osoby z problemami z szyją, wysokim ciśnieniem, dużymi wadami wzroku, odklejającą się siatkówką czy problemy z oczami. Dodatkowo kobiety w ciąży oraz podczas menstruacji powinny wykonywać tę pozycję tylko z asekuracją, jeśli mają doświadczenie w jodze.

Jak zrobić świecę

Świeca Salamba Sarvangasana to jedna z podstawowych pozycji w jodze, szczególnie polecana przez B.K.S. Iyengara. Pomaga uspokoić umysł, poprawia krążenie i działa relaksująco.

Instrukcja krok po kroku dla początkujących

1. Przygotowanie

Miejsce
Znajdź ciche miejsce, gdzie możesz rozłożyć matę. Na początku pomocne mogą być koce lub wałki, aby wesprzeć barki i ramiona oraz pasek do jogi dla przytrzymania łokci.
Pomocne akcesoria
Ułóż kilka złożonych koców (2-4, najczęściej 3) pod barki. Będą one wsparciem dla twoich ramion, barków i szyi, co ułatwi wykonanie pozycji.

2. Rozgrzewka

Przed świecą wykonaj kilka pozycji przygotowujących, takich jak np pozycje stojące, most, wygięcia do przodu i inne.
Rozgrzanie szyi i pasa barkowego jest kluczowe, aby uniknąć napięcia w tych obszarach.

3. Wykonanie Świecy

Krok 1: Przygotowanie do wejścia w pozycję
  • Połóż się na plecach na matach i połóż ramiona na kocach lub podparciu za plecami.
  • Załóż pasek do jogi na ramiona blisko łokci. Pętla taka, aby łokcie były na szerokość barków. Osoby sztywniejsze mogą zwiększyć pętlę.
  • Ugnij kolana i przysuń stopy w stronę głowy i bioder. Zwiększ ciężar na pasie barkowym i rękach.
  • Dłonie połóż po bokach kręgosłupa na plecach jak najbliżej ziemi.
Krok 2: Wejście do pozycji
  • Powoli unieś biodra w górę, podpierając dolną część pleców dłońmi. Zrób to na wydechu. Upewnij się, że łokcie są stabilnie osadzone na kocach lub innych pomocach.
  • Stopniowo wyprostuj nogi ku górze, dążąc do ustawienia ich prosto nad biodrami.
Krok 3: Ustawienie w pozycji
  • Podpieraj dolną część pleców rękami, przysuwając łokcie bliżej siebie.
  • Utrzymuj nogi prosto nad biodrami w pionowej płaszczyźnie. Upewnij się, że głowa jest nieruchoma i nie skręcaj jej w bok.
  • Utrzymuj szyję rozluźnioną, nie powinno być zbytniego napięcia w szyi i głowie.
Krok 4: Oddychanie i trzymanie pozycji
  • Oddychaj spokojnie i powoli. Skup się na stabilizacji ciała i oddychaniu w tej pozycji.
  • Początkowo utrzymaj pozycję przez 10–60 sekund, stopniowo zwiększając czas w miarę wzrostu komfortu.
  • Patrz na nogi albo nawet w stronę mostka. nie zamykaj oczu. Cały czas obserwuj, gdzie są nogi i reaguj jak się przechylają.
Krok 5: Wyjście z pozycji
  • Powoli ugnij kolana i opuść nogi i biodra, cały czas podpierając się rękami.
  • Zdejmij pasek i wyprostuj ręce na kocach i dłonie na ziemi.
  • Z wydechem połóż się, plecy na kocach, biodra na macie lub dodatkowej podpórce, a potem nogi na podłodze.

4. Relaks po wykonaniu pozycji

Po świecy warto wykonać pozycję ryby (Matsyasana), aby przeciwdziałać napięciu w szyi i barkach. Można też położyć się w pozycji relaksacyjnej Savasanie, aby zrelaksować ciało.

Wskazówki i uwagi:
  • Nie wykonuj pozycji, jeśli masz problemy z szyją lub ciśnieniem krwi.
  • Nie wolno wykonywać tej pozycji, jeśli masz miesiączkę. Jeśli jesteś w ciąży, to tylko po wcześniejszym opanowaniu świecy.
  • Jeśli nie czujesz się pewnie, poproś o pomoc nauczyciela lub osobę bardziej doświadczoną.

Pięć Wariantów Świecy

Aby zapewnić maksymalne korzyści i dostosować pozycję do możliwości każdego, przedstawiamy pięć różnych wariantów świecy. Każdy z nich jest dostosowany do innego poziomu zaawansowania oraz preferencji praktykującego.

Wariant 1: Świeca na kocach

swieca na piankach

Najbardziej podstawowy wariant świecy wykonywany jest na kocach. Liczba koców zależy od wzrostu i elastyczności osoby. Kładziemy się tak, aby barki znajdowały się wyżej, a głowa niżej. Ważne jest, aby szyja (2/3) znajdowała się poza kocami, co zmniejsza nacisk na ten obszar i pozwala zachować prawidłowe ułożenie. Następnie, przy wydechu, przenosimy nogi za głowę, prostujemy ręce i skręcamy barki na zewnątrz.

Wariant 2: Świeca na krześle

swieca na krzesle

Ten wariant jest pół-relaksacyjną wersją świecy, szczególnie odpowiednią dla początkujących. Świecę wykonuje się na specjalnym krześle do jogi lub na stabilnym fotelu. Siadamy na krześle, trzymając nogi na siedzisku, a potem powoli przesuwamy i odchylamy się do tyłu. Dzięki wsparciu krzesła ta pozycja jest łagodniejsza dla szyi i mięśni pleców, a także łatwiejsza do utrzymania dla osób z ograniczoną elastycznością.

Wariant 3: Świeca na piankach

swieca pianki1

Wariant na piankach jest odpowiedni dla osób, które chcą zminimalizować nacisk na szyję. Ułożenie pianek w taki sposób, aby pozostawić wolne miejsce na wystający 7 kręg szyjny, zapewnia większy komfort, szczególnie dla osób z wrażliwym obszarem karku. Dodatkowo, można postawić stopy na siedzisku krzesła lub na ścianie, co ułatwia kontrolę pozycji i dostosowanie jej do własnych możliwości.

Wariant 4: Świeca na wałkach

swieca na walkach

Świeca na wałkach zapewnia większą stabilność i jest doskonała dla osób bardziej zaawansowanych. Kładziemy się na wałkach tak, aby szyja była poza podwyższeniem, a biodra wyżej. Przechodzimy do pługa, a następnie unosimy nogi do świecy. Pasek może być pomocny na początkowym etapie, aby utrzymać odpowiednią kontrolę nad pozycją.

Wariant 5: Świeca na przyrządzie „koń”

swieca na koniu

Ostatni wariant świecy jest wykonywany z wykorzystaniem specjalnego przyrządu nazywanego „koniem”. Zawieszamy nogi na górnej części przyrządu, co ułatwia wyciągnięcie ciała i minimalizuje napięcie w dolnym odcinku kręgosłupa. Jest to bardziej zaawansowana wersja świecy, która wymaga asekuracji oraz wcześniejszej praktyki.

Jak bezpiecznie wyjść z pozycji?

Wychodzenie ze świecy powinno odbywać się powoli i w sposób kontrolowany. Po zakończeniu pozycji należy chwilę poleżeć, aby wyrównać ciśnienie w ciele. Można skręcić się na prawy bok i w tej pozycji odpocząć, zanim usiądziemy.

Podsumowanie

Salamba Sarvangasana, zwana świecą, jest wyjątkową pozycją w jodze, przynoszącą szereg korzyści zdrowotnych i duchowych. Pięć różnych wariantów tej pozycji pozwala na dostosowanie jej do poziomu zaawansowania, potrzeb i indywidualnych preferencji. Regularna praktyka świecy może stać się kluczowym elementem budowania odporności, oczyszczania organizmu i wprowadzania równowagi do codziennego życia.

Pamiętajmy, że świeca nie jest dla każdego – osoby z problemami zdrowotnymi powinny skonsultować się z nauczycielem jogi lub specjalistą przed jej wykonaniem.

Dzięki świadomej i regularnej praktyce tej pozycji, możemy cieszyć się zdrowiem i witalnością przez cały rok.


We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.