Maricyasana III
Ta pozycja działa podobnie jak i inne skręty mocno na kręgosłup, prostuje go i uelastycznia oraz na biodra i barki. Pomaga usunąc ból dołu pleców, bioder i kości ogonowej. Poprawia trawienie i krążenie krwi w narządach wewnętrznych brzucha. Tonizuje nerki i wątrobę. Fot. 1.
Dodatkowe wskazówki:
1. Jeśli nie możesz wyprostować pleców, to siadaj wyżej. W miarę opanowywania pozycji siadaj coraz niżej, a nawet na ziemi.
2. Trzymaj nogę wyprostowaną i stopę tej nogi pionowo. Nie pozwalaj na skręcanie nogi na zewnątrz.
3. Nogę zgiętą trzymaj w pionowej płaszczyźnie. Gdy naciskasz ręką na udo blisko kolana, to nogą tak samo naciskaj na rękę.
4. Wydłuż brzuch i wyprostuj dół pleców. Aby to osiągnąć przed skrętem złap się dłońmi za kolano i wyciągnij cały tułów.
5. Nie wstrzymuj oddechu mimo tego, że w tej pozycji oddychanie jest utrudnione.
6. Najpierw skręcaj dolną cześć tułowia, potem środkową, a na końcu skręć głowę i popatrz za bark.
Dodatkowe warianty:
1. Odwrotnie dla pań w czasie miesiączki oraz w ciąży. W tym wariancie nie ściska się brzucha. Fot. 2.
2. Dłoń na ścianie. Można mocniej skręcić cały kręgosłup, szczególnie jego piersiowy odcinek. Przesuń wyprostowaną nogę na zewnątrz o 45 do 60 stopni. Pomoże ci to otworzyć brzuch i pachwiny. Fot. 3.
3. Stojąca przy drabince. Fot. 4. Ten wariant jest dobry dla osób z problemami dołu pleców. Stań prawym bokiem do drabinki. Zegnij prawą nogę i postaw stopę na 3 lub 4 szczeblu. Można postawić stopę na wysokim stołku lub krześle. Złap się dłońmi za drabinkę i przyciągaj się lewą ręką a odpychaj prawą.