utthitaparsvakonasanafot1Utthita-parśvakonasana Pozycja wyciągniętego kąta

Jest to pozycja stojąca, w której całkowicie wyciągamy jeden bok. Od końców palców górnej ręki, przez bok tułowia i dalej przez nogę aż do stopy ma być utworzona jedna prosta linia.

Fot. 1.

Dodatkowe wskazówki:
1.  Nie patrz w ziemię oraz kieruj mostek prosto przed siebie. Piersi z przodu oraz łopatki z tyłu powinny być w pionowej płaszczyźnie.
2.  Gdy zginasz nogę i pochylasz tułów w stronę zgiętej nogi, to uważaj na tylną nogę. Trzymaj ją wyprostowaną i podniesioną. Mocno dociskaj zewnętrzną stronę stopy do podłogi.
3.  Skręć ramię dolnej ręki tak, aby wewnętrzna strona łokcia była skierowana tak jak palce dolnej stopy. Barki ustawiają się wtedy w pionowej linii – dolny bark odsuwa się od ucha.
4.  W ostatecznej pozycji patrz przed ramieniem górnej ręki na sufit dokładnie nad sobą. Zrób to przez skręcenie tułowia w osi kręgosłupa, Anie wzięcie głowy do przodu.

Dodatkowe warianty:


utthitaparsvakonasanafot2Fot. 2.

1.  Przy pomocy nauczyciela, który ciągnie liną lub paskiem za pachwinę przedniej nogi. Lina /pasek z tyłu ma naciskać na środek pośladka. Nauczyciel lub osoba pomagająca naciska palcami na zewnętrzną stronę stopy, aby się ona nie przesuwała.

utthitaparsvakonasanafot3Fot. 3.

2.  Stań plecami przy drabince lub ścianie. Przednia stopa oddalona os ściany na szerokość stopy, pięta  i łydka tylnej nogi dociśnięta do ściany. Pracuj nad zbliżeniem pleców do ściany. Przy drabince możesz złapać się za szczeble.


utthitaparsvakonasanafot4Fot. 4.

3.  Możesz położyć rękę po wewnętrznej stronie nogi oraz złapać się górną ręką od tyłu za udo. Naciskając na wewnętrzną stronę kolana i jednocześnie ciągnąc za wewnętrzną stronę uda można o wiele łatwiej skręcić tułów.

Leszek Kawa i Iwona Ramotowska