Parśvottanasana - pozycja intensywnego rozciągania bocznego
Jest to pozycja w której rozciąganie jest podobne jak w uttanasanie, ale nogi są inaczej ustawione: jedna z przodu, druga z tyłu. W ostatecznej wersji składamy dłonie na plecach. Jest to Paśchim Namaskara.W tej pozycji rozciągamy i wzmacniamy bardzo dużo części ciała: stopy, kostki, kolana, biodra, kręgosłup, barki, łokcie, nadgarstki i dłonie, szyję. Gdy ustąpią bóle związane ze sztywnościami, to w tej pozycji uspokaja się i regeneruje mózg oraz nerwy.
Fot. 1.
Dodatkowe wskazówki:
1. Po skoku z tadasany (pozycji góry) i skręceniu się w prawo najpierw połóż dłonie na biodrach. Jest to etap przygotowawczy. Użyj rąk, aby poprawić ustawienie bioder. Biodro przedniej nogi przesuń do tyłu, a biodro tylnej do przodu oraz ustaw je na tej samej wysokości. Gdy nie możesz ich ustawić, to najpierw skoryguj dystans. Gdy jest za mały lub za duży, to nie uda ci się dobrze ustawić bioder. Skręt tylnej stopy musi być duży: od 60 do 80 stopni do wewnątrz. Gdy skręt jest za mały, to trudno jest przesunąć biodro tylnej nogi do przodu.
2. Dociśnij równo wewnętrzną i zewnętrzną stronę stóp, zazwyczaj bardziej wewnętrzną przedniej oraz zewnętrzną tylnej. Ułożenie całej pozycji jest zależne od dobrego ustawienia stóp i nóg.
3. Składając dłonie na plecach trzymaj przedramiona równolegle do ziemi w jednej linii. Dociśnij jedną dłoń do drugiej: wszystkie palce, ich nasady, a nawet nadgarstki, szczególnie wewnętrzne.
4. Pochylając się w stronę nogi wyciągaj tułów z bioder, niech boki tułowia schodzą równo – jeden bok nie powinien być niżej od drugiego. Najpierw pracuj nad położeniem brzucha na udzie, potem piersi, a na końcu dopiero głowy na goleni. Jednak nie trzymaj za długo głowy podniesionej, bo to ją napina. Tył szyi i twarz rozluźniona.
5. Aby nauczyć się dobrego ułożenia ciała pracuj w trzech krokach: w pierwszym tułów pionowo wyciągnij go z bioder do góry. Od dołu brzucha do mostka zwiększ odległość i trochę odchyl głowę, ale uważaj, aby nie ścisnąć tyłu szyi. W drugim tułów równoległy do ziemi. Po prostu pochyl się utrzymując ułożenie tułowia i głowy. W trzecim połóż się na nodze i rozluźnij tułów i głowę. Po zrobieniu w trzech krokach ucz się dochodzić płynnie na jednym oddechu do pozycji: wdech wyciągnij się do góry i wydech – pochyl się i połóż tułów i głowę na nodze.
Dodatkowe warianty:
Fot. 2.
1. Dłonie na drabince lub klockach – tułów równoległy do ziemi. Jest to wariant dla osób, które nie mogą dostać dłońmi do ziemi, z problemami kręgosłupa, pań w czasie ciąży oraz osób, które nie mogą uciskać brzucha.
Fot. 3.
Po pochyleniu się do nogi przesuń dłonie do tylnej stopy kładąc ich grzbiety na podłodze.
Fot. 4.
2. Gdy masz sztywne ręce i nie możesz złożyć dłoni na plecach tak jak w ostatecznej pozycji, to złap się za nadgarstki. Jest to Baddha Mani Banda Parsvottanasana
Fot. 5.
lub za ramiona przy łokciach. Jest to Baddha Hasta Parśvottanasana. Zmieniaj skrzyżowanie rąk, aby pracować symetrycznie.
Leszek Kawa