Śavasana - Pozycja nieboszczyka
W sanskrycie śava oznacza nieboszczyka. W tej pozycji udajemy martwą osobę, nie poruszamy się, jesteśmy maksymalnie rozluźnieni, ale i świadomi cały czas - nie zasypiamy. Przez to jest to jedna z najtrudniejszych pozycji, mimo tego, że jest pozornie bardzo łatwa.
Fot. 1.
Dodatkowe wskazówki:
1. Wybierz oś symetrii najlepiej prostopadłą do ściany i na tej linii ułóż kość ogonową, kręgosłup, środek głowy. Ułóż symetrycznie po bokach nogi i ręce.
2. Wyciągnij pośladki i tyły nóg w stronę pięt.
3. Odczuwaj, które części z lewej i prawej strony tyłu ciała są w kontakcie z podłogą lub podpórką. Powinny być ułożone dokładnie tak samo po obu stronach. Nogi opierają się na tych samych zewnętrznych (i w miarę opadania coraz bardziej wewnętrznych) piętach i łydkach. Jeśli czujesz, że jedna noga opada mniej, to zwróć na nią i to biodro większą uwagę, bardziej je rozluźniaj.
4. Trzymaj barki z dala od uszu. Jeśli nie chcą się dobrze odsunąć, to rozszerz bardziej ręce. Powinny być w takiej odległości od ciała, aby środkowe części wnętrz dłoni były skierowane dokładnie do góry.
5. Aby łatwiej rozluźnić oczy i mózg, przykrywaj oczy kawałkiem materiału oraz układaj głowę trochę wyżej.
6. Oddychaj normalnie i miarowo. Odczuwaj jak brzuch powoli faluje. Jeśli jesteś niespokojny, to wydychaj bardziej miękko i dłużej.
7. Pozycję trupa można wykonywać zawsze, nawet po jedzeniu, tak długo jak chcesz i masz czas.
8. Wychodząc z pozycji, powoli przewróć się na prawy bok, pozostań przez chwilę i po otwarciu oczu, nie spiesząc się usiądź.
Dodatkowe warianty:
1. Z uniesioną klatką piersiową na wałku lub dwóch kocach, dodatkowo pod głowę cienki koc. Fot. 2.
2. Z nogami na krześle. Jest to wariant dla osób, które boli kręgosłup. Pod biodra można podkładać koc lub wałek. Fot. 3.
3. Z obciążeniem ud: połóż kilka złożonych kocy, 2 wałki lub inne obciążenie np. odważnik. Dodatkowe obiążenie szybciej rozluźnia ciało. Fot. 4.
Leszek Kawa