joga virabhadrasanaIIVirabhadrasana II Bohater II

Jest to jedna z piękniejszych asan w jodze. Wymaga dużo wysiłku i uważności. Oczywistym efektem tej asany jest wzmocnienie mięśni nóg, pleców i ramion. Wymusza ona głębszy oddech i tonizuje narządy jamy brzusznej. Mocne nogi dają nam podstawę do ugruntowania w ziemi, dzięki czemu pewnie czujemy się w życiu.
Wykonując ją prawidłowo osiągasz pełną harmonię i stabilność w ciele i umyśle. Asana ta daje pełne otwarcie bioder i klatki piersiowej.

Fot. 1.

Dodatkowe wskazówki:
1. Kąt prosty powinien być pomiędzy kośćmi goleniową i udową. Można go zmierzyć dokładnie gdy na chwilę pochylimy tułów opierając dłoń na ziemi i patrząc od przodu na zgiętą nogę, ponieważ z góry dokładnie nie widać. Po zmierzeniu dystansu i powrocie do pozycji zapamiętaj co czujesz w pozycji. Powtarzając to kilka razy nabierzesz odczucia od wewnątrz, że masz dobry dystans pomiędzy stopami.
2. Ustawiaj najpierw zginaną nogę, potem poprawiaj tylną wyprostowaną nogę.
3. Gdy zginasz nogę, to uważaj aby tułów nie wychylał się w ślad za nogą oraz do przodu. Utrzymuj kręgosłup jak najbardziej wyciągnięty i pionowy. Skręcaj miednicę do tyłu.
4. Nie pochylaj ciągle głowy i nie patrz na stopy czy na zginaną nogę, ponieważ stracisz ustawienie tułowia względem nóg. Rób czasem w taki sposób, że po skoku nie ruszaj głową, patrz prosto przed siebie i wtedy skręć nogi oraz zegnij kolano.
5. Wewnętrzne łuki w stopach wysklepione i w tylnej nodze powinien być tak samo wysklepiony jak w przedniej – dociskaj mocno zewnętrzną krawędź stopy do ziemi.
6. W ostatecznej pozycji skręć głowę i patrz ponad wyciągniętą ręką. Jednak ustaw stopy, nogi, miednicę, tułów i ręce i dopiero na koniec skręć głowę.
7. W ostatecznej pozycji przednia ręka ma być skierowaną odrobinę do góry, a tylna odrobinę w dół.


Dodatkowe warianty:


 vira2 krzesloFot. 2.

1. Użyj metalowego, składanego krzesła, jeżeli ta pozycja jest dla ciebie zbyt ciężka. Wejdź prawą nogą w krzesło, usiądź głęboko, tak aby wewnętrzne prawe udo dotykało do boku oparcia krzesła. Wewnętrzną piętę postaw przy wewnętrznej nodze krzesła. Pomoże ci to wydłużyć wewnętrzne udo. Zablokuj lewą ręką od tyłu prawy pośladek, a prawej ręki, kładąc ją na oparciu użyj do skrętu.
Stawiaj opór lewą nogą, dociskając zewnętrzną piętę i nasadę piątego palca. Dociśnij szczyt uda do kości. W zgiętej prawej nodze utrzymuj świadomość wydłużania wewnętrznego uda od pachwiny do kolana. Skręcaj miednicę, kość ogonowa do łona, a łono do pępka. Ostatecznie pępek, środek kości łonowej i mostek ułożą się w jednej pionowej linii.
Tylne strony nóg, biodra i plecy powinny być ustawione w jednej płaszczyźnie. Utrzymuj boki tułowia tej samej długości i teraz rozciągnij ramiona w linii barków. Ręce tak rozciągaj, aby stały się lekkie. Skręć głowę i popatrz ponad końcami palców prawej dłoni. Wyższe osoby muszą użyć wyższego krzesła, ewentualnie mogą podłożyć złożony koc pod tył uda, niższe zaś mogą podstawić klocek pod stopę. 

 Fot. 3 Virabhadrasana IIFot. 3.

2. Aby wyrównać miednicę użyj paska. Załóż pasek: prawa pachwina - lewa stopa. Zewnętrzną stopą naciskaj na pasek i podnoś wewnętrzną nogę. Pasek pomoże ci wydłużyć prawy bok i na utrzymanie miednicy pionowo jak w tadasanie. Podnoś cały czas kręgosłup aż poczujesz otwartą otwartą pierś.

  Fot. 4 Virabhadrasana IIFot. 4.

3. Z pomocą: nauczyciel lekko naciska wcięcie poniżej lewego biodra w prawo, jednocześnie odciąga lewą rękę w lewo aby tułów się nie pochylił. Ten wariant pozwala na bardzo silne otwarcie bioder.

Iwona Ramotowska i Leszek Kawa